Užsiaugink „Morpho peleides” drugelį

Skaitymo trukmė: 4 min.

Dabar, pavasarėjant, pats metas užsiauginti drugelį namuose, stebėti drugelio vystymosi metamorfozę bei patirti tą nenusakomą džiaugsmą, kuomet nauja trapi gyvybė randasi jūsų namuose. Jeigu kada lankėtės drugelių sode ar oranžerijoje, tuomet puikiai prisimenate, kiek džiaugsmo ir nuostabos jautėte, matydami šiuos gražiuosius skraidūnus plasdenant laisvėje nuo augalo prie augalo ar net pamenate tą momentą, kai drugelis nutupia jums ant kūno.

Drugeliai nenuginčijamai yra vienos gražiausių būtybių mūsų planetoje, o mūsų klimato sąlygomis vienintelė galimybė gyvai pamatyti šiuos tropikų gražuolius yra tik apsilankant žmogaus sukurtoje drugelių oranžerijoje arba užsiauginti jį patiems namuose.

Morpho peleides dar žinomas „žydrojo morpho” vardu. Natūraliai gamtoje šie drugeliai aptinkami tropikų miškuose Pietų ir Centrinėje Amerikoje. Morpho peleides išskleistų sparnų ilgis siekia iki 20 cm, todėl jis neabejotinai išlaiko vieno didžiausių drugelių Žemėje titulą.

Drugelio auginimas namuose

Dėl Lietuvos klimatinių sąlygų, drugelius galima auginti tik šiltuoju metų sezonu. Visas Morpho peleides gyvenimo ciklas, nuo kiaušinėlio susiformavimo iki drugelio mirties trunka maždaug 115 dienų.

Užsiaugink drugelį pats

Įsigyk Morpho peleides lėliukes ir užsiaugink šį nuostabų drugelį namuose

Morpho peleides, kaip pilnai išsivysčiusio drugelio gyvenimo trukmė yra nuo 2 iki 3 savaičių. Šio periodo metu drugeliui svarbiausia susiporuoti, kad spėtų padėti kiaušinėlius.

Drugeliai deda kiaušinėlius lapo apatinėje dalyje. Nuostabu tai, kad morpho peleides kiaušinėliai keičia savo atspalvį, prisitaikydami prie aplinkos, kad būtų kuo mažiau pastebimi. Tai ypatingai retas atvejis gamtoje – kai organizmas dar prieš savo gimimą geba apsisaugoti.

Šie kiaušinėliai bręsta šiek tiek ilgiau nei 2 savaites, ko pasekoje išsivysto rausvai rudos ir žalios spalvos plaukuotas vikšras.

Morpho vikšras bręsdamas pakeičia savo odą lygiai 5 kartus, kol maždaug už 8 savaičių transformuojasi į lėliukę. Lėliukė – žalsvos nefrito atspalvio spalvos – jas palietus, jos skleidžia plėšrūnus atbaidantį, įkyrų ultragarsą.

Lėliukė – vabzdžių pilno vystymosi, t.y. metamorfozės, viena iš stadijų, esanti tarp lervos ir suaugėlio drugio. Šioje stadijoje vyksta lervinio organizmo persitvarkymas ir po maždaug 2 savaičių įvyksta suaugusio sparnuoto drugelio susiformavimas.

Auginantiems Morpho peleides, svarbu atkreipti dėmesį, kad, nors suaugę drugeliai yra gan „sukalbami”, tačiau tai nepasakytina apie jų lervas. Lervos kūnelis padengtas gan aštriais plaukeliais, o, lervą palietus, ji išskiria nemalonaus kvapo, primenančio sugedusį sviestą, skystį. Šis aštrus ir nemalonus lervos išskiriamas skystis – tai būdas lervai apsisaugoti nuo plėšrūnų.

Morpho peleides spalvos

Didžioji dauguma morpho drugelių yra ryškiai žydros ir žalios spalvų, saulės šviesoje sutviskantys metališku blizgesiu. Įdomu, kad šių skraidūnų spalvą nulemia anaiptol ne pigmentas! Jie yra puikus vaivorykštiškumo pavyzdys: šviesa vienu metu ir prasišviečia, ir atsispindi drugelio sparnus dengiančiose mikroskopinėse plokštelėse – tokiu būdu išgaunamas metališko atšvaito efektas, žydrą spalvą keičia žalsvi chameleoniniai tvyksniai.

 

Mėlynos spalvos – tik patinėliai

Žydrasis morphos patinėlis turi du pagrindinius tikslus: atbaidyti kitus patinėlius iš savos teritorijos ir padaryti įspūdį patelėms, tokiu būdu užsitikrindamas poravimosi ir dauginimosi galimybę. Beje, tviskantys žydri morphos sparnai – puikiausias kamufliažas dangaus žydrynėje, apsaugantis drugelį nuo plėšrūnų.

Patelės – žemės spalvų

Patelių funkcijos visiškai kitokios. Jos nesirūpina poravimusi ir joms neaktualu ginti savo teritoriją nuo kitų skraidūnų. Tad patelių spalvinė gama – žemės tonų: rudos, geltonos ar net juodos spalvos. Skirtingai nuo ryškiaspalvių patinėlių, patelės nesiekia būti pastebimos.

 

Drugelių dimorfiškumas

Morpho drugeliams būdingas seksualinis dimorfizmas: patinėliai tviska žydrais, žalsvais atspalviais, o patelių spalvinė paletė daugiau kamofliažinė, rudų ir geltonų atspalvių.

Drugelių elgsenos ypatumai

Morpho peleides yra stiprūs ir ištvermingi skraidūnai, natūraliai gamtoje aptinkami maždaug 1400 m aukštyje virš jūros lygio. Jie medžioja ir dauginasi dienos metu: patinėliai ir patelės leidžia savo dienas sklandydami virš upių ar kitų tekančio vandens šaltinių.

Jie ypatingai saugo savo teritoriją, tad visi „nelaukti svečiai” dažniausiai būna nuvaikomi – morpho peleidis tikrai geba pakovoti už save. Visi morphos, praėjus dauginimosi sezonui, gyvena atsiskyrę, vieni.

Suaugę žydrieji morphos – ypatingai greiti ir nenuspėjami, netgi paukščiams juos sumedžioti yra pakankamai sunku.

Morpho peleides mityba

Žydrojo morphos mityba keičiasi kiekvienoje gyvenimo ciklo stadijoje. Morho peleides vikšras minta įvairių rūšių lapais, tačiau pirmenybę teikia ankštiniams augalams.

Virtęs drugeliu, morpho peleides nebeturi galimybės krimsti lapų, tad renkasi skystą maistą. Suaugę drugiai burnos dalyje turi savotišką straubliuką, tarsi šiaudelį, kurio pagalba gali ištraukti vaisiaus sultis. Žydrasis morpho, skirtingai nuo kitų drugelių, neminta gėlių nektaru.

Pagrindinis žydrųjų morphos maisto racionas – tai vaisių nektaras, pušų sakai ir net grybų syvai. Drugelių kojytėse yra skonio sensoriai – taip jie aptinka maistą, o skonio ir kvapo „antena” atlieka liežuvio ir nosies funkciją.

Auginantiems morpho peleides namuose, drugelių mitybai patariame auginti šiuos augalus: ankštinių šeimos augalus, dobilėlius (lot. k. Trifolium sp.), visterijas (lot. k. Wisteria), niežulines aksompupes (lot. k. Mucuna pruriens) ir žemės riešutus (lot. k. Arachis hypogaea), taip pat puikiai tiks citrusiniai vaisiai bei pušų spygliai.

Morpho peleides simbolika

Nenuostabu, kad išskirtinio grožio žydrasis morpho, dėl savo unikalios išvaizdos ir dydžio įvairiose kultūrose yra apipintas kontraversiškomis simbolinėmis interpretacijomis.

Tikima, pavyzdžiui, kad pamatyti žydrąjį morpho reiškia norų išsipildymą. Kai kurios Centrinės Amerikos tautos tiki, kad žydrajame morphos apsigyvena įvairios dvasios.

Bendrai, drugeliai yra asocijuojami su dvasine transformacija, o žydrasis morpho, dėl savo mėlynos spalvos simbolizuoja dvasinę ramybę, minčių bei jausmų balansą.

Tikite prietarais ar ne, visgi neturėtų pakenkti, pamačius Morpho peleides, sugalvoti norą ir laukti jo išsipildymo. Tik pagalvokite, kiek norų galėtų išsipildyti auginant šį gražuolį ir matant jį kasdien savo namuose!

Užsiaugink namuose ar mokykloje

Kviečiame Morpho peleides lėliukę įsigyti internetu iš mūsų e-parduotuvės. Lėliukes pristatome per autobusų siuntų tarnybą visoje Lietuvoje. Gyvenantys Vilniuje iš anksto suderintu laiku gali atsiimti adresu: Mindaugo g. 11.

Mokyklinio amžiaus vaikams vedame pamokėles apie tropinius drugelius ir egzotinius vabzdžius.