Tropiniai drugeliai papuoš šventę, namus ir padės geriau suprasti gamtos pasaulį
Straipsnis originaliai publikuotas etaplius.lt 2021-06-23
Drugelis – trapus, nepaprastai gražus gamtos kūrinys. Ne itin daug žinome apie šiuos gyvius, kaip ir apie vabzdžius ar vabalus, nes jų įvairovė didžiulė. Ką galima nuveikti su drugeliais? Juk jie tokie trapūs ir trumpaamžiai.
Atsakymą į šį ir panašius klausimus davė vilnietis Tomas Solovejus, kuris jau dešimt metų dalijasi su visais šiuo savo hobiu. Domėjimasis drugiais ir vabalais prasidėjo dar vaikystėje, nenuslopo ir užaugus, priešingai – tik labiau augo, ypač kai atsirado galimybių aplankyti drugelių auginimo fermas, įvairias muges užsienyje. Kilo noras pačiam užsiauginti drugelių – ir taip viskas įsisuko iki gana plačios veiklos, kurioje jis dalijasi su kitais savo žiniomis apie šį gamtos grožį.
Vyras sakė turintis savo drugelių fermą, joje karšta ir drėgna, sudarytos tropinės sąlygos auginti drugeliams, bet lankytojų čia dar nepriima.
Įdomi gamtos pažinimo pamoka
T. Solovejus rengia edukacinius renginius moksleiviams apie gyvąją gamtą. Pagrindinė programa – „Drugelio gyvenimo ciklas“. Pradžioje parodomas 7 minučių filmukas, kuris filmuotas tris mėnesius ir užfiksuota viskas, kas vyksta su drugeliu nuo jo gimimo. Po filmuko vaikai supažindinami su gyvais eksponatais – pradedant nuo kiaušinėlių, visokių stadijų vikšrų, iki lėliukės ir gyvų drugelių. Taip pat pristatoma ir pasaulio drugelių įvairovė – pačios įvairiausios ir gražiausios rūšys – ir dieniniai, ir naktiniai drugeliai. Taip pat supažindinama ir su vabzdžiais – nuo skorpionų iki vorų, o baigiama vabalais. Vyras parodo įspūdingiausius eksponatus ir apie juos papasakoja tai, ką žino, pasidalija surinktais įdomiausiais faktais.
Edukacinė programa pritaikoma pagal mokinių amžių. Šiandien viskas vyksta nuotoliniu būdu, bet kai atsiras galimybės, pamokėlės apie drugelius ir vabzdžius vėl atvažiuos į bet kurį šalies kampelį. T. Solovejus dirba vienas, padedamas žmonos, ir šia veikla užsiima šalia savo tiesioginio darbo.
Pasakodamas apie mokymo programas jis pristatė ir naujieną – nuo šiol yra sukurtos penkios edukacinės programėlės: didžiausi pasaulio vabzdžiai, vabzdžiai pabaisos, gražiausi drugeliai, vabzdžių pasaulio įdomybės arba mišri programa, kurioje sudedamos jos visos – nuo drugelio gyvenimo ciklo iki vapsvų ir vorų. Ne visi atsivežami eksponatai yra gyvi, kai kurie išdžiovinti ir įrėminti, mat sudėtinga vežiotis daug gyvų eksponatų. „Vaikams ypač smalsu, kaip drugelis atsiranda rėmelyje, tai dažniausias jų klausimas. Atsakau, kad aš juos auginu ir kai jie miršta, tiesiog neišmetu, o prikeliu naujam gyvenimui – restauruoju ir pats įrėminu“, – pasakojo vyras.
Naktinių drugelių gyvenimo trukmė – 10 dienų, jie neturi maitinimosi organų, gyvena eikvodami energiją, gautą iš vikšro, o dieniniai drugeliai gyvena vos nuo 3 valandų iki 9 mėnesių, priklausomai nuo rūšies.
Vyras gali daug papasakoti apie drugelius, vabzdžius, o tokia gamtos pažinimo pamoka, kurioje pamatysi ir gyvų eksponatų, turėtų būti labai įdomi, gerokai praplėsti mokinių akiratį. T. Solovejus sako, kad dabar tai galima pateikti labai vaizdžiai, o jis yra surinkęs tikrai daug informacijos, turi ir asmeninės patirties, kurios nei vadovėlyje, nei kitoje literatūroje nerasi.
Dailūs drugeliai gali būti ir dideli kenkėjai
Galima atsiversti T. Solovejaus siūlomą katalogą ir pačiam išsirinkus gražiausią drugelį, užsisakyti jo lėliukę ir užsiauginti jį namie. Atsiųsti lėliukių, pasak T. Solovejaus, nėra sudėtinga, tik reikia saugiai įpakuoti. Lėliukė paprastai bręsta apie dvi savaites, taigi gali per tą laiką pasiekti daugelį pasaulio šalių. Svarbu apsaugoti nuo minusinės temperatūros, bet visgi lėliukė – labai prisitaikantis organizmas. Pats T. Solojevus siunčiasi drugelių lėliukių iš Azijos, Pietų Amerikos, Indonezijos, jos keliauja dvi savaites ir nieko nenutinka.
Tomas siūlo žmonėms įsigyti tokių rūšių lėliukių, kurios nėra reiklios auginimo sąlygoms. O tos sąlygos gali būti įvairių lygių – vienoms nieko nereikia daryti, kitas periodiškai apipurkšti vandeniu ir pan. Su lėliukėmis žmonės gauna ir aprašymą. Visas rūšis, kurios siūlomos, galima užauginti namų sąlygomis.
Pats T. Solojevus turi retų rūšių drugelių, šiuo metu tai kanadietiški naktiniai, kurių tipas kitoks: jie išsiris iš kokonų tik kitų metų pavasarį, jų lėliukėms reikia pajusti ir minusinės temperatūros. Tai sudėtingesnis procesas, bet šiuos drugelius čia auginti paprasčiau, negu, pavyzdžiui, išlaikyti visą vadą tropinių rūšių.
Ilgiau gyvenantys dieniniai drugeliai minta žiedų nektaru ar vaisių sultimis. Trumpai gyvenantys naktiniai patys visai nesimaitina, minta tik jų vikšrai ir kiekviena rūšis turi savo augalą. Auginant čia, Lietuvoje, reikia tokiems rasti augalo atitikmenį, tyrinėti, kas geriausiai atitinka. T. Solovejus pats turi prisodinęs medžių, kuriuos specialiai tam augina ir kurių Lietuvoje nėra.
„Dabar auginu drugelius Caligo memnon, kurie dar vadinami „pelėdos akimis“, jie Brazilijoje iš dalies yra kenkėjai: vienas vikšras per savo trijų mėnesių gyvenimo ciklą suėda keturis metrus banano lapų. Patelė padeda 500 kiaušinėlių, kurie gali apėsti ne vieną bananmedį.“ T. Solovejus šiuos vikšrus maitina kanų lapais, šios Lietuvoje auginamos gėlės atitinka bananų lapų maistingumą. Šiemet kanų jis priaugino pilną 100 kv. metrų patalpą, ir visos jos bus sugraužtos vikšrų…
Auskarai iš drugelio sparnų
Įrėminti dailiausi drugeliai gali papuošti namus, o gyvų įvairiaspalvių drugių galima užsisakyti ir vestuvių, krikštynų ar kitoms šventėms.
Siūlyti drugelius šventėms paskata kilo, kai vyras pamatė, jog jo auginti balandžiai tampa nepopuliarūs, be to, atsirado didelė augintojų konkurencija. Beje, drugeliai kiekvienam klientui auginami individualiai – mėnesį prieš šventę reikia užsisakyti, išsakyti savo pageidavimus, išsirinkti rūšį, ir bus užauginta numatytai dienai.
Iš mirusių drugelių sparnų T. Solovejus kažkada gamino ir papuošalus – auskarus, pakabukus. Margi sparneliai būdavo apdorojami, laminuojami, lakuojami, taip jis pabandė kažkada eksperimentuoti, bet ši papuošalų rinka pasirodė labai specifinė, paklausa ne itin didelė, nors yra kažkada prekiavęs ir Kaziuko mugėje.
Straipsnis originaliai publikuotas etaplius.lt 2021-06-23